Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Osiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu wymaga, aby odpady powstałe z przetwarzania zużytego sprzętu zostały w jak największej części poddane recyklingowi lub innym niż recykling procesom odzysku. Definiując pojęcia odzysku i recyklingu, ustawa o zużytym sprzęcie odwołuje się do Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU nr 62, poz. 628, z późn. zm.).


Zgodnie z ustawą o odpadach przez odzysk rozumie się wszelkie działania, niestwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi ani dla środowiska, polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, lub prowadzące do odzysku z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania, określone w załączniku nr 5 do ustawy o odpadach (art. 3 ust. 3 pkt 9). Natomiast recykling jest to taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii (art. 3 ust. 3 pkt 14). Obowiązki prowadzącego działalność w zakresie recyklingu oraz innych niż recykling procesów odzysku zostały określone w rozdziale 8 ustawy o zużytym sprzęcie.

Obowiązki w zakresie odzysku
Zgodnie z art. 6 ustawy o zużytym sprzęcie, prowadzący działalność zarówno w zakresie recyklingu, jak i innych niż recykling procesów odzysku, obowiązani są wpisać ...