Odzysk metali nieżelaznych
Metale nieżelazne odzyskuje się z odpadów poprodukcyjnych, w tym zgarów, oraz poużytkowych, takich jak: złomy metali, opakowania – np. puszki z aluminium.
Odpady zawierające metale nieżelazne powstają w procesach produkcyjnych. Do metali nieżelaznych zaliczamy wszystkie, z wyjątkiem żelaza w postaci czystej lub stopów żelaza z niewielką domieszką (poniżej 10%). Najczęściej spotykane metale nieżelazne to aluminium, miedź, cynk, ołów, nikiel, ołów i chrom, spośród których największy wskaźnik odzysku ma aluminium. Niezwykle istotnym elementem odzysku metali nieżelaznych z odpadów, poza ich zbiórką, jest stosowanie odpowiednich technologii segregacji i przygotowanie ich do dalszego przerobu1.
Zgary
Tworzą się podczas produkcji metali nieżelaznych i ich stopów. W zależności od parametrów technologicznych przetapianego metalu powstają różne ich ilości, najczęściej od 1-12% masy wsadowej. Skład zgarów zależy od gatunku wytwarzanego metalu, zastosowanej technologii topienia i dodatków. Zwykle jest to mieszanina przetapianego metalu lub stopu metalu, ich tlenki, sole metali alkalicznych i inne związki chemiczne. Sposoby zagospodarowania zgarów metali nieżelaznych, w tym zgarów aluminium, polegają głównie na zoptymalizowaniu możliwości ...