Krajowy plan gospodarki odpadami 2014 zakłada zmniejszenie ilości odpadów ulegających biodegradacji, które do tej pory były kierowane na składowiska.
 
Dyrektywa Rady nr 99/31 z 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów (OJ L 182 z 16 lipca 1999 r. s. 1), definiuje pojęcie przetwarzania (obróbki) i dodatkowo określa zasady umieszczania odpadów na składowiskach. Wymaga przyjęcia krajowej strategii, zmierzającej do ograniczenia ilości odpadów biodegradowalnych przeznaczonych do składowania. Ograniczenie powinno być osiągane poprzez zastępowanie składowania m.in. recyklingiem organicznym np. poprzez kompostowanie. W Polsce, mimo przeniesienia dyrektyw Unii Europejskiej związanych z gospodarką odpadami do ustawy o odpadach i Krajowego planu gospodarki odpadami, niewiele się zmieniło, a niewypełnienie zobowiązań grozi wysokimi karami finansowymi.
 
Bioodpady
Do 2013 r. ilość odpadów ulegających biodegradacji ma spaść o co najmniej 50%, a do 2020 r. o kolejnych 35% w stosunku do masy odpadów wytworzonych w 1995 r., który jest rokiem odniesienia (wytworzono wówczas 4,38 mln Mg komunalnych odpadów ulegających biodegradacji). Z kolei w 2008 r. składowano 4,29 mln Mg takich odpadów1.
Liczba kompostowni w Polsce z roku na rok jest coraz większa, ale wciąż niewystarczaj...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?