Przegląd badań nad nowymi technologiami Cz. V

Ten tekst jest ostatnim z cyklu „Odzysk surowców z odpadów baterii. Baterie cynkowo-manganowe”. W części tej prezentowane są kolejne metody przeróbki odpadów baterii. Poniższe sposoby przetwarzania odpadów baterii stanowią dorobek ośrodków naukowych z lat 2004-2006.


Przedstawiony poniżej tekst zawiera opis dwóch technologii hydrometalurgicznych oraz jednej pirometalurgicznej. Technologie te przedstawiają najnowsze trendy dotyczące przeróbki strumienia odpadów bateryjnych i pozwalają na selektywne wyodrębnianie poszczególnych pierwiastków (metali) z odpadów. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do procesów opisanych w części IV, pozwalają one na uzyskanie wyższych wydajności, przez co charakteryzują się większym potencjałem przemysłowym. Można również zauważyć zmianę charakteru proponowanych rozwiązań z likwidacyjnego na produkcyjny.

Cynk i ditlenek manganu
Jedną z zaproponowanych metod jest jednoczesny odzysk cynku i ditlenku manganu z baterii alkalicznych domowego użytku na drodze hydrometalurgicznej1. Wydaje się, że w tym rozwiązaniu jednoczesny odzysk tychże metali jest najbardziej interesującym elementem opracowanego sposobu. Metale odzyskuje się na drodze elektrolizy roztworu po kwaśnym ługowaniu odpadów baterii alkalicznych. Ługowaniu poddawany jest drobny pył o frakcji poniżej 0,208 mm. Pył stanowi odsianą resztę po wcześniejszym rozdrabnianiu baterii. Ł...