Znaczna część nowo budowanych kanałów realizowana jest na terenach o niskiej intensywności użytkowania. Kanały już istniejące są bardzo często przewymiarowane i w normalnych warunkach stany napełnienia utrzymują się na poziomie co najwyżej 10%. Nic nie wskazuje, aby sytuacja miała ulec poprawie. Jest wręcz odwrotnie – wszystkie przesłanki wskazują na dalsze narastanie problemów.
Kanalizacyjna studzienka rewizyjna pracuje w środowisku określonym przez dwa czynniki: warunki hydrauliczne w sieci oraz możliwości eksploatacji. Warunki przepływu ścieków są konsekwencją funkcjonalnego rozdziału kanalizacji oraz równoczesnego zmniejszenia się wielkości odpływu (zmniejszenie zużycia wody, uszczelnienie kanalizacji – ograniczenie „wód przypadkowych i infiltracyjnych”) przy wzroście gęstości ścieków (ta sama sucha masa z mniejszym dodatkiem wody – rys. 1). Efektem jest pogorszenie warunków hydraulicznych w kanałach, które mogą pracować jak osadniki.
Bardzo duża trwałość obiektów i zachowawczość w tej dziedzinie oraz zmiany warunków pracy powodują, że nadal egzystujące standardy projektowania kanalizacji, ukształtowane w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, są co najmniej częściowo nieaktualne i w przypadku znaczącej części kanalizacji nie jest możliwe zachowanie warunku samooczyszczania. W polskich realiach dodatkowe problemy wiążą się z nadreprezentaty...