Wykonawca składający ofertę – zwłaszcza w dużych i skomplikowanych postępowaniach o zamówienie publiczne – może nie być zdolny do samodzielnego wykonania przedsięwzięcia. W praktyce często zdarza się, że wykonawcy realizują zamówienie przy pomocy innych podmiotów, zwanych podwykonawcami. Fakt ten korzystnie wpływa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Regulacja dotycząca możliwości podwykonawstwa w zamówieniach publicznych wpisuje się w politykę innowacyjnych zamówień publicznych.
 
Regulacje prawne
Regulacje dotyczące podwykonawców zawarte są w art. 36 ust. 4 i 5 ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.). Zgodnie z art. 36 ust. 4 P.z.p., zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Natomiast w myśl art. art. 36 ust. 5, wykonawca może powierzyć realizację inwestycji podwykonawcom, z wyjątkiem przypadku, gdy ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia zamawiający zastrzeże w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ), że jego część lub całość nie może być scedowana na inne podmioty.
W polskim prawie nie istnieje ustawowa definicja podwykonawcy. Ponieważ umowa w sprawie zamówienia publicznego ma charakter cywilnoprawny zastosowanie znajdzie art. 356 k.c., zgodnie z którym wierzyciel może żądać osob...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?