Pocket park nazywane też mini parkami lub vest-pocket parkami, to publiczne tereny zieleni o niewielkiej powierzchni, dedykowane lokalnym społecznościom. Przestrzenie te mogą funkcjonować jako miejsca spotkań, wypoczynku czy dziecięcych zabaw.
 
Unikalną cechą pocket park jest wykorzystywanie tzw. przestrzeni straconych w mieście. Wiele parków kieszonkowych jest rezultatem działalności określonych grup społecznych, ale również podmiotów prywatnych, stowarzyszeń czy fundacji zajmujących się rewitalizacją przestrzeni w mieście na rzecz określonych grup beneficjentów. Ma to znaczący wpływ na poprawę jakości życia w ośrodkach miejskich. Parki kieszonkowe w swym ograniczonym zakresie, głównie ze względu na powierzchnię, a także intensywny sposób użytkowania, pełnią również funkcję ekologiczną, powiększając w aglomeracjach miejskich areał przestrzeni biologicznie czynnych.           
 
Punkt wyjścia          
W latach 1961-1967 stan Filadelfia stał się prekursorem w tworzeniu miniparków z udziałem społeczności lokalnych. W tym czasie powstało tam sześćdziesiąt tego typu obiektów. W 1967 r. utworzono Paley Park – jeden z najsłynniejszych parków kieszonkowych na świecie. Nazwa zie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?