Z prawnego punktu widzenia ogrody działkowe bardzo łatwo zdefiniować. O wiele trudniej to zrobić, gdy weźmie się pod uwagę ich znaczenie dla poszczególnych grup społecznych – użytkowników, deweloperów, urbanistów, dzieci, badaczy, artystów i mieszkańców miast.
 
 „Działki budzą skrajne uczucia. Dla jednych to wstydliwa socjalna pozostałość po PRL, urbanistyczny skansen, estetyczne dziwactwo, wrzód na ciele rozwijających się miast.”1 Najłatwiej obalić pierwsze twierdzenie. Ogrody działkowe w Polsce, w takiej formie, w jakiej znamy je dziś, mają tradycje wywodzące się z końca XIX w. Pierwszy pracowniczy ogród działkowy, jeden z wielu przekształconych następnie w rodzinne ogrody działkowe, powstał w 1897 r. w Grudziądzu i nosił wdzięczną nazwę „Kąpiele Słoneczne”. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był dr Jan Jalkowski. Obecnie w Polsce znajduje się prawie 5000 ROD-ów, zajmujących łącznie ok. 44 tys. ha. Do tego należy doliczyć działki niezarządzane przez Polski Związek Działkowców.
W komentarzu do Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (DzU 2005 r. nr 169, poz. 1419) opisane zostały podstawowe funkcje działek, czyli zaspokajanie potrzeb użytkowników i ich rodzin w zakresie wypoczynku i rekreacji oraz prowadzenia upraw ogrodniczych. Działka ma być miejscem odpoczynku po pracy, oazą spokoj...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?