Cmentarze są miejscem pamięci i kultu po zmarłych, dlatego podlegają szczególnej opiece. Jednocześnie jako obiekty zadrzewione wchodzą w skład miejskich terenów zieleni.
 
Ważnym elementem cmentarzy są rośliny, zarówno te tworzące zieleń podstawową, zwykle wysoką, jak i te posadzone na grobach oraz w ich najbliższym sąsiedztwie. Drzewa i krzewy, komponujące się z architekturą sakralną, stwarzają specyficzny nastrój danej nekropolii. Oddziałują korzystnie na lokalne środowisko i jego mikroklimat, oddzielają świat sacrum od profanum. Ze względu na wyjątkowość tych miejsc warto poświęcić im więcej uwagi i poznać ich skład dendroflory.
 
Poznańskie nekropolie
W Poznaniu znajduje się 27 cmentarzy, w tym siedem czynnych. Łącznie zajmują powierzchnię 231 ha. Cmentarz Górczyński obok Dębieckiego i Jeżyckiego należy do najstarszych w mieście. Spoczywają tutaj prochy około 50 tys. ludzi, przede wszystkim mieszkańców Górczyna i Łazarza. Spośród zacnych zmarłych, pochowanych w tym miejscu, wspomnieć można polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka (1897-1937). Jako pierwszy człowiek na świecie w latach 1931-1936 przebył on samotnie kontynent afrykański z północy na południe. Łącznie pokonał 40 tys. km pieszo, rowerem, konno, czółnem oraz na wielbłądzie. Cmentarz Górczyński założony został w...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?