Wzrastające wymagania dotyczące koniecznych do osiągnięcia poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych powodują, że gminy, ustawowo zobligowane do prowadzenia na swoim terenie właściwego gospodarowania odpadami komunalnymi, narażone są na sankcje karne związane z nieosiągnięciem tych wskaźników.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi na obszarze gminy uregulowane jest przepisami prawa krajowego oraz przepisami prawa lokalnego. Jako najistotniejszy akt prawa krajowego, determinujący zasady gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie, wskazać należy Ustawę z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. DzU z 2016 r. poz. 250, z późn. zm.; dalej u.c.p.g.), natomiast w zakresie prawa lokalnego ? uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Z kolei Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) opisuje całokształt zagadnień związanych z gospodarowaniem odpadami, w tym wprowadza szereg definicji i udziela delegacji do wydawania rozporządzeń związanych z gospodarowaniem odpadami, w tym Rozporządzenia Ministra Środowiska z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (DzU z 2014 r., poz. 1923), przedstawiającego zagadnienia ich klasyfikacji.

Ustawa o odpadach wprowadza dodatkowo pojęcie odpadów komunalnych, pod którym rozumie się odpady powstające w gospodarstwach domowych...