Operacyjna rezerwa
Poprawnie funkcjonujący jednotowarowy rynek energii elektrycznej (ang. energy only market) powinien zapewnić zdolności wytwórcze pokrywające maksymalne zapotrzebowanie odbiorców na moc, powiększone o nadwyżkę wymaganą dla spełnienia kryteriów bezpieczeństwa.
Nadwyżka ta stanowi rezerwę mocy dostępną na wypadek wystąpienia w systemie zdarzeń ? w źródłach wytwórczych lub w sieci ? powodujących ograniczenia w dostępie do zdolności wytwórczych. Tak więc służy ona zabezpieczeniu ciągłości dostaw energii do odbiorców końcowych.
Istnienie nadwyżki mocy ponad zapotrzebowanie odbiorców sprawia, że wytwórcy konkurują w zakresie sprzedaży energii. To z kolei wywołuje presję na obniżanie przez nich cen energii. Wprowadzenie i rozwój instytucji zmiany sprzedawcy przez odbiorcę przyczynia się do istotnego zwiększania zakresu konkurowania wytwórców o sprzedaż energii, powodując coraz częstsze spadki cen energii do poziomu niższego od uzasadnionych kosztów jej wytwarzania.
Energia z OZE
Rozmiary opisanego zjawiska są zwiększane przez przyrost ilości energii elektrycznej produkowanej przez odnawialne źródła energii. Z uwagi na fakt, że rozwój tych źródeł opiera się na dotacjach do rynkowych cen energii oraz prawie priorytetowego dostępu do sieci, energia produkowana przez odnawialne źródła ogranicza wolumen sprzedaży ze źródeł konwencjonalnych, wywołując jednocześnie tendencje do dalszego spadku rynkowych cen ener...