Opinia i uzgodnienie przy zezwoleniu na gospodarowanie odpadami
Instytucja opinii i uzgodnienia ma kluczowe znaczenie w gospodarce odpadami. Warto zwrócić przy tym uwagę na szczególną rolę instytucji „wyrażenie zgody” jako przejawu uzgodnienia.
Zgodnie z art. 41 ust. 6a Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. DzU z 2023 r. poz. 1587, z późn. zm., dalej jako u.o.), prawnie upoważniony do wydawania zezwolenia na gospodarowanie odpadami organ wydaje zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów po zasięgnięciu opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwych ze względu na miejsce prowadzenia zbierania odpadów lub przetwarzania odpadów. Obowiązek zasięgnięcia opinii dotyczy także sytuacji, w której wydane ma być pozwolenie zintegrowane obejmujące swoją treścią zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów (art. 41 ust. 6a w związku z art. 45 ust. 6, 8 i 9 u.o.).
Zarówno opinia, jak i uzgodnienie stanowią formuły współdziałania pomiędzy organami administracji publicznej, o którym mowa w art. 106 Ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. DzU z 2024 r. poz. 572, dalej jako k.p.a.). Wskazany przepis k.p.a. reguluje jednak tylko kwestie proceduralne wydawania aktów związanych z jedną z takich form współdziałania, nie jest podstawą do podejmowania tegoż współdzi...