Opłata (nie)recyklingowa
Sejm uchwalił 15 września br. ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która wprowadza opłaty od każdej sprzedanej lub wydanej w placówce handlowej torby z tworzywa sztucznego.
Zasadniczą przyczyną tej nowelizacji była konieczność dostosowania przepisów ustawowych do dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2015 r., nakazującej krajom członkowskim UE ograniczenie zużycia toreb na zakupy z tworzyw sztucznych. Dyrektywa ? wyznaczając cele, jakimi zasadniczo są zakaz wydawania za darmo przez sklepy torebek foliowych i radykalne zmniejszenie ich użycia ? pozostawiła krajom UE swobodę w zakresie sposobów ich osiągnięcia. Poszczególne kraje przyjęły więc różne sposoby implementowania nowych przepisów unijnych. We Francji i Włoszech, wprowadzając zakaz używania toreb z tworzyw sztucznych, zdecydowano się zastąpić je torbami z materiałów biodegradowalnych. Niemieckie Ministerstwo Środowiska zawarło z tamtejszą Izbą Handlową porozumienie, w którym zobowiązano jednostki handlowe do wprowadzenia obligatoryjnych, ale zróżnicowanych opłat za torby foliowe, które stanowić będą przychody tych placówek handlowych. Podobne rozwiązanie jak w Niemczech zastosowano również w Wielkiej Brytanii i Holandii.
Zmniejszenie zużycia ?foliówek?
W naszym kraju wprowadzana stopniowo w minionych latach przez wielkie i mniejsze sieci handlowe odpłatność za torby foliowe...