Podwyższenie przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wartości określonej nieruchomości powoduje konsekwencje w postaci konieczności zapłaty przez właściciela nieruchomości opłaty planistycznej. Jak ją obliczać, by nie popełnić błędu?

Konieczność zapłaty przez właściciele opłaty planistycznej wystąpi tylko w przypadku, jeżeli dokona on zbycia takiej nieruchomości w ciągu pięciu lat od dnia wejścia planu miejscowego w życie. Wtedy organ gminy musi wszcząć postępowanie administracyjne w przedmiocie ustalenia wysokości opłaty planistycznej.

Plan to podstawa

Kluczową kwestią, od istnienia której uzależnione jest prawidłowe, legalne ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, jest, zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (wyrok z 14 listopada 2018 r., sygn. akt II SA/Kr 1014/18, Legalis), uchwalenie ? rozumiane jako wejście w życie ? planu zagospodarowania przestrzennego i związany z tym faktem wzrost wartości nieruchomości. Ten z kolei jest skutkiem zmiany przeznaczenia gruntu w planie uchwalonym w stosunku do przeznaczenia dotychczasowego, wynikającego czy to z zapisów planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego poprzednio, czy też z przeznaczenia faktycznego ? wynikającego ze sposobu użytkowania z nieruchomości, jeżeli nie był on zapisami planu miejscowego objęty. Uchwalenie planu miejscowego stanowi w tym kontekście pierwszy punkt odniesienia.

Kole...