Wdrożenie efektywnych narzędzi optymalizacji gospodarowania mieniem pozwoli na kompleksowe działania rewitalizacyjne i w efekcie wyprowadzi obszary zdegradowane ze stanu kryzysowego.

Szeroka debata publiczna o potrzebie ożywienia zdegradowanych dzielnic miast oraz dostęp do znacznych środków na opracowanie programów i prowadzenie działań rewitalizacyjnych sprawiły, że ponad 1400 gmin w Polsce jest w trakcie realizacji programów rewitalizacji. Jest to skala imponująca, ponieważ pokazuje, jak powszechne staje się w polskich gminach oczekiwanie kompleksowych zmian. Obszary rewitalizacji w polskich miastach to bardzo często tereny śródmiejskie, atrakcyjnie położone, o bogatej historii, ważne dla tożsamości mieszkańców całego miasta. Śródmiejska zabudowa, zwłaszcza mieszkaniowa, ze względu na wiek i stan techniczny w dużej części wymaga remontów.

Potrzeby rewitalizacyjne

Wnioski z badania potrzeb rewitalizacyjnych w polskich miastach pokazują, że złe warunki mieszkaniowe to podstawowy problem, bez rozwiązania którego nie można mówić o zmianach społecznych czy gospodarczych, a inwestycje w sferze technicznej czy przestrzennej nie będą miały trwałego charakteru1. Jednocześnie ze względu na złożoną historię polskich śródmieść częstym problemem w zdegradowanych dzielnicach są niewyjaśnione stany prawne nieruchomości. Zaniedbane budynki nie mogą być remontowane, dopóki kwestie własnościowe nie zostaną upor...