Od kilku lat przedstawia się wiele skrajnych opinii i interpretacji prawnych, z wyrokami sądów włącznie, dotyczących kwestii, czy wody opadowe i roztopowe z dachów są ściekami. Dla powstania systemu opłat z tytułu odprowadzania ścieków systemem kanalizacji ogólnospławnej jest to zagadnienie obojętne.

Każdy bowiem kierowany do kanalizacji ogólnospławnej ściek lub woda, nawet krystalicznie czysta, staje się ściekiem komunalnym w rozumieniu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Gdyby tak nie było, to woda zgromadzona w spłuczce przy WC także nie powinna być ściekiem, gdyż także jest czysta.
 
Czy powinniśmy płacić?
Czy za wody opadowe i roztopowe wprowadzane do kanalizacji powinniśmy płacić? Tak, ponieważ ich transport, oczyszczanie i wprowadzanie do środowiska kosztuje. Obowiązek ponoszenia kosztów postępowania z tymi ściekami spoczywa na administratorach kanalizacji opadowych lub ogólnospławnych. Czasami są to same gminy bez wyodrębnienia jednostki, która odpowiada za gospodarkę wodami opadowymi i roztopowymi w gminie. Najczęściej tym zagadnieniem zajmują się jednak zarządy dróg gminnych lub powiatowych. Natomiast obowiązek utrzymania kanalizacji ogólnospławnej spoczywa w większości przypadków na przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym, realizującym na zlecenie gminy jej zadanie własn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?