Opłaty za odpady w Niemczech

Gospodarka komunalna wraz z zasadami finansowania gmin mają na terenie Niemiec bogatą tradycję, sięgającą II połowy XIX w.

Zarówno dzięki reformie higienicznej, zainicjowanej przez Maxa von Pettenkofera, jak i reformy podatkowej wprowadzonej przez pruskiego ministra finansów Johannesa von Miquela, możliwy był rozwój gospodarki odpadami. To w Berlinie w 1856 r. uruchomiono pierwsze urządzenia do zaopatrywania w wodę pitną. Od 1870 r., dzięki inicjatywie dwóch radnych ? Rudolfa Virchowa i Jamesa Hobrechta ? rozbudowywano plan gospodarki wodnokanalizacyjnej. W 1907 roku do kanalizacji podłączonych było 625 miejsc. W tym samym czasie w 1891 r. Miquel wprowadził reformę podatkową, która dała podstawy do rozwoju finansów samorządowych oraz gwarantowała gminom pruskim niezależność finansową. Reforma Miquela przyczyniła się do postępu w gospodarce odpadami, a pod koniec XIX w. w samym Berlinie na zbieranie odpadów komunalnych licencje posiadało czterech prywatnych przedsiębiorców.

Dzięki wprowadzonej ustawie o daninach na poziomie komunalnym (Kommunalabgabengesetz z 14 lipca 1891 r.) zagwarantowano gminom pruskim udział w dochodach budżetu państwa (w podatkach dochodowych) oraz ustawą o daninach komunalnych wprowadzono podział na podatki lokalne, opłaty, opłaty administracyjne, opłaty użytkowe (eksploatacyjne) i składki. Od czasów reformy Miquela podatek od działalności gospodarczej or...