Opłaty za ścieki deszczowe
Sprawa opłat za zrzut ścieków deszczowych cały czas wywołuje duże emocje, chociaż już nie trzeba tłumaczyć, że deszcz po opadnięciu na jakąkolwiek powierzchnię jest ściekiem.
Nie trzeba również wyjaśniać konieczności ponoszenia opłat za zrzut ścieków deszczowych własnych (tj. powstających na naszej działce, budynku itp.) do układu sieci kanalizacyjnych typu otwartego lub zamkniętego. Jednocześnie należy też zrozumieć, że w przypadku braku istnienia kanalizacji możliwa jest zmiana stanu wód na działkach sąsiednich. Sprawę konieczności bądź pomijania oczyszczania ścieków deszczowych reguluje rozporządzenie1. Największe emocje w najbliższym czasie kwestia ta wzbudzi wśród prawników. Powodem jest bałagan w polskim systemie prawnym, nieprzystającym do legislacji unijnej, co przecież stanowi naruszenie prawa.
Rodzaje opłat
Trzeba przypomnieć, że w kanalizacji występują dwa rodzaje opłat. Pierwsza jest nakładana na bezpośredniego dostawcę medium do środowiska (tzw. opłata za korzystanie ze środowiska). Górna stawka została określona dla ścieków opadowych w Obwieszczeniu (ogłaszanym na każdy rok) Ministra Środowiska2, zgodnie z załącznikiem nr 2 pkt 7, i wynosi maksymalnie 3,77zł/1 m2 (miesięcznie 0,314167 zł). Oczywiste jest, że druga opłata (zawarta w miejscowych taryfach) musi być uzależniona od tej pierwszej. Jest ona bowiem kwotą pobieraną przez op...