Obserwowany od kilkunastu lat spadek zużycia wody i wynikające z niego zmniejszone wpływy finansowe przedsiębiorstw wodociągowych przyczyniły się do poszukiwania możliwości ograniczania kosztów związanych z ujmowaniem, uzdatnianiem i dystrybucją wody. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów jest redukcja strat wody, na które w wielu wodociągach stanowią znaczny procent wody wtłaczanej do sieci.
Ograniczenie strat wody i jej racjonalne użytkowanie powodują skutki, których konsumenci nie odczuwają bezpośrednio. Są to między innymi możliwość dostawy wody dla większej liczby odbiorców czy przedłużona żywotność niektórych urządzeń systemu wodociągowego. Innym efektem takich działań jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń spowodowanych wytwarzaniem energii potrzebnej dla uzdatniania i pompowania wody, oczyszczania oraz pompowania ścieków, a także dla centralnego podgrzewania wody.
W sieci wodociągowej straty definiuje się jako różnicę pomiędzy objętością wody wtłoczonej do sieci, zużytej na potrzeby własne wodociągu a objętością wody sprzedanej odbiorcom. Występują one na drodze od ujęcia do miejsca zużyw...