- z wykorzystaniem koagulantów typu PAX

Mirosław Marzec

Od 1976 r. jezioro Miedwie jest podstawowym źródłem wody do picia dla Szczecina. Ujmowana woda charakteryzuje się stosunkowo niską temperaturą o małym zakresie wahania w ciągu roku (2-11°C), niewielką mętnością (0,5-1,5 mg SiO2/dm³), średnią barwą (12-16 mg Pt/dm³), podwyższoną utlenialnością (5,6-6,8 mg O2/dm³) i okresowo zwiększoną zawartością sinic i okrzemek (do 5 tys./cm³ wody). Odczyn pH wody kształtuje się na ogół w zakresie 7,5-8,4 – najwyższe wartości występują latem, osiągając maksima w czasie bujnego rozwoju fitoplanktonu w epilimnionie jeziora.

Omówione powyżej warunki powodujące zmienność właściwości fizykochemicznych ujmowanej wody wpływają niekorzystnie na przebieg procesu koagulacji i sedymentacji, ograniczając w ten sposób skuteczność tego etapu uzdatniania. Ponadto niska zasadowość wody surowej przy stosowaniu wyższych dawek koagulantów powoduje podwyższoną agresywność kwasowęglową wody.

Opis technologii
Woda z jeziora Miedwie pobierana jest za pomocą czerpni usytuowanej 6 m nad dnem jeziora i jednocześnie 16-18 m pod powierzchnią zwierciadła wody. Poprzez czerpnię woda wpływa do rurociągów o średnicy 1200 mm i dalej grawitacyjnie dopływa do zbiornika pompowni pierwszego stopnia, gdzie na sitach obrotowych ulega pierwszemu mechanicznemu oczyszczeniu. Ze zbiornika pompowni woda tłoczona jest dwoma rurociąg...