Recykling samochodów jest procesem przetwarzania wyeksploatowanych pojazdów, którego podstawowy cel polega na odzysku podzespołów, części zamiennych i materiałów. Natomiast dążeniem nadrzędnym jest ochrona środowiska przed szkodliwymi substancjami, zawartymi w samochodzie, oraz porzuconymi wrakami. W rozumieniu ustawy w sprawie katalogu odpadów, wyeksploatowany pojazd samochodowy stanowi odpad niebezpieczny. Jest to odpad szczególny, ze względu na skalę i powszechność jego występowania oraz ilości i różnorodności materiałów tworzących samochód. Odpad, o którym mowa, jest uciążliwy dla środowiska, ze względu na zawarte w nim substancje niebezpieczne, ale równocześnie stanowi źródło cennych surowców wtórnych.

Obecnie w krajach Unii Europejskiej każdego roku ponad 10 mln samochodów jest wycofywanych z eksploatacji, czyli powstaje ok. 10 mln ton odpadów niebezpiecznych. Odpady te należy zebrać, odzyskać wartościowe materiały, przetworzyć na surowce wtórne i poddać je recyklingowi. Wszystkie te czynności powinny być wykonywane w sposób zapobiegający zanieczyszczeniu środowiska.
Dostrzegając rangę problemu, Komisja Europejska zainicjowała program strategii przetwarzania zużytych pojazdów w aspekcie maksymalnego odzysku i recyklingu. W wyniku wieloletnich prac i konsultacji z krajami Unii, powstała dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofan...