Stosunkowo niepozorny i niedoceniany osadnik gnilny jest istotnym komponentem przydomowych oczyszczalni ścieków. Do oczyszczenia ścieków podczas powolnego ich przepływu przez osadnik wykorzystuje się głównie procesy: sedymentacji, flotacji, a zakumulowane osady i pływający kożuch rozkładane są podczas fermentacji.

Osadniki gnilne są konstrukcjami jedno- lub wielokomorowymi, wodoszczelnymi zbiornikami, które zapewniają pierwszą i bardzo ważną wstępną obróbkę ścieków w typowych małych oczyszczalniach ścieków. Swą popularność zawdzięczają prostocie konstrukcji i wykorzystaniu w nich znanych procesów oczyszczania cieczy. Dodatkowymi ich atutami są: mało uciążliwa obsługa i praca w układzie grawitacyjnym.
 
Zasada działania i zakres stosowania
Osadnik gnilny powszechnie uważany jest za nieskomplikowany, ale zachodzące w nim procesy fizyczne, chemiczne i biologiczne są bardzo złożone. Zapewnia on rozdział ścieków poprzez sedymentację i flotację cząstek zanieczyszczeń w postaci zawiesiny. Z cząstek uniesionych na powierzchnię ścieków powstaje kożuch. Cząstki opadłe na dno osadnika są akumulowane – tworzą osad, który ulega powolnemu procesowi fermentacji, w czasie którego cząstki zanieczyszczeń ulegają rozłożeniu na substancje rozpuszczalne i nierozpuszczalne oraz substancje mineralne. Następuje tam wzrost, rozmnażanie i obum...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?