Gospodarka wodno-ściekowa należy do istotnych zadań samorządu gminnego. Urządzenia do czyszczenia ścieków, będące we władaniu gmin, stanowią poważny składnik ich majątku, a koszty ich eksploatacji obciążają mieszkańców. W związku z ogromnymi nakładami finansowymi, ponoszonymi w ostatnim dziesięcioleciu, gospodarka wodno-ściekowa stała się ważnym elementem poprawy infrastruktury naszego kraju.
 
W kraju musimy zbudować, kosztem 8 mld euro, sieć kanalizacyjną długości 37 tys. km i uruchomić lub zmodernizować 1734 oczyszczalni ścieków, za sumę 2,65 mld euro. Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, do końca 2015 r. polskie rzeki muszą osiągnąć stan czystości odpowiadający standardom obowiązującym w UE.
Realizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) i związane z tym objęcie prawie wszystkich aglomeracji o RLM od 2 do ponad 100 tys. systemami kanalizacji sanitarnej skutkuje bezpośrednio znacznym wzrostem ilości wytwarzanych osadów ściekowych, zawierających ponad połowę ładunku zanieczyszczeń ścieków surowych. Z prognozami dotyczącymi ilości wytwarzanych osadów spotkać się można w dwóch programach. Są to wspomniany już KPOŚK i Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2010. Żaden z nich nie koncentruje się wyłącznie na osadach, jednak z ich prognoz wynika, że w tym roku zostanie wytworzonych w Polsce 612,8 tys. Mg s.m. osadów ściekowych, w 2015...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?