Deponowanie osadów ściekowych na składowiskach jest rozwiązaniem tymczasowym Ich przyrodnicze wykorzystanie, a szczególnie rolnicze, ograniczają wymogi, m.in. dyrektywy 1986/278/EWG i rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie komunalnych osadów ściekowych. W Polsce termicznie przekształcanych jest tylko 0,3% wytworzonych osadów ściekowych.
Sytuacja powyższa skłania do poszukiwania nowych metod wykorzystania osadów ściekowych. Podejmowano próby zastosowania osadów ściekowych w produkcji cegieł. Jednak substancje organiczne z osadów wpływały na pogorszenie parametrów wyrobów, m.in. na wzrost skurczliwości wypalania, zwiększenie ich kruchości. Dodatek osadów ściekowych do gliny w produkcji dachówki także pogorszył cechy użytkowe spieku.
Badania przeprowadzone przez autorów artykułu dowodzą, że osady ściekowe ze względu na zawartość substancji organicznych (30-85% s.m.) mogą stanowić dodatek porotwórczy w produkcji spieku ceramicznego, typu keramzytu. Keramzyt to kruszywo lekkie, ognioodporne, dźwiękochłonne, odporne na działanie czynników chemicznych. Znalazło ono szerokie zastosowanie, m.in. w budownictwie, w inżynierii środowiska, w geotechnice, w ogrodnictwie. W kraju keramzyt produkowany jest w dwóch zakładach przemysłowych: w Przedsiębiorstwie Kruszyw Lekkich „Keramzyt” w Mszczonowie oraz w Maxit Grup Zakład Produk...