Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest obecnie największą w kraju instytucją publiczną finansującą ochronę środowiska. Podstawowym celem działalności Narodowego Funduszu jest dofinansowywanie dużych przedsięwzięć o charakterze ponadregionalnym, głównie w zakresie likwidacji zanieczyszczeń wody, powietrza i ziemi.

Jednym z istotnych obszarów działalności Narodowego Funduszu jest zarządzanie powierzonymi przez ministra środowiska programami pomocowymi. Zgodnie z uzyskanymi pełnomocnictwami NFOŚiGW prowadzi obsługę umów międzynarodowych, dotyczących programów i projektów finansowanych z funduszy pomocy zagranicznej.
 
Koordynacja projektów
Biorąc pod uwagę wielkość zaangażowanych środków – zarówno zagranicznych, jak i krajowych – największym i najbardziej odpowiedzialnym zadaniem NFOŚiGW jest koordynacja 88 projektów inwestycyjnych, które w latach 2000-2006 w ramach funduszu przedakcesyjnego ISPA (Instrument for Structural Policie for Pre-Accession Assistance – Instrument Przedakcesyjnej Polityki Strukturalnej) i Funduszu Spójności otrzymały pomoc finansową Komisji Europejskiej. W historii Polski to największy program inwestycyjny w ochronie środowiska, który zasadniczo zmienia obraz infrastruktury inżynieryjnej związanej, zwłaszcza z gospodarka wodno-ściekową w polskich aglomeracjach.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?