Wykorzystanie osadów ściekowych w rolnictwie jest od pewnego czasu kwestionowane, zwłaszcza ze względu na zawartość nieorganicznych i organicznych substancji zanieczyszczających, w tym śladowych ilości leków oraz hormonów. Dlatego też osady ściekowe od 2008 r. muszą podlegać spalaniu.

Istnieją dwa główne sposoby zagospodarowania osadów ściekowych: zastosowanie jako nawozy w rolnictwie oraz ostateczna utylizacja.
Ostatnio kwestionuje się wykorzystanie osadów ściekowych w rolnictwie z powodu zawartości drobnoustrojów chorobotwórczych, nieorganicznych i organicznych mikrozanieczyszczeń, w tym leków oraz hormonów. Popyt na osady ściekowe jako nawóz stale się zmniejsza, od kiedy wykazano ryzyko potencjalnego zakażenia wirusem BSE.
Szwajcarscy producenci żywności oraz rolnicy z determinacją pracują nad zapewnieniem opinii publicznej, że ich produkty są bezpieczne oraz nad odbudową zaufania konsumentów, co przyczyniło się do wprowadzenia zakazu wykorzystywania osadów.
Rada Federalna, mając na celu uniknięcie wszelkich negatywnych skutków dla środowiska oraz zdrowia publicznego, ustanowiła zakaz używania osadów ściekowych jako nawozów.
Zakaz został wprowadzony w trzech etapach: od maja 2003 r. osady nie mogą już być stosowane do uprawy zbóż oraz warzyw pastewnych, gdyż ta gałąź produkcji ro...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?