Oświetlenie hybrydowe: sposób na oszczędność
Pomysł wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej nie jest nowy. Gromadzone na świecie, przez dziesiątki lat, wyniki badań meteorologicznych pozwoliły określić statystyczną liczbę dni wietrznych i słonecznych w roku na danym obszarze kuli ziemskiej i wykazały ogromne potencjalne zasoby tych źródeł. Okazało się również, że w Polsce wykorzystanie przy oświetleniu tylko paneli fotowoltaicznych nie będzie efektywnie działać przez cały rok, może bowiem zawodzić w okresach jesienno-zimowych.
Do energii słońca dołożono więc energię wiatru, łącząc je w tzw. hybrydowy system oświetlenia drogowego. Tak zasilana oprawa oświetleniowa z diodami elektroluminescencyjnymi (LED) daje spore oszczędności. Jest to też przykład zastosowania odnawialnych źródeł energii (OZE), mocno preferowanych w polityce energetycznej Unii Europejskiej.
Co obejmuje system?
Hybrydowy system oświetlenia zewnętrznego składa się z kilku elementów. Pierwszym są panele fotowoltaiczne (PV) jako źródła energii elektrycznej otrzymywanej z energii słonecznej (najczęściej montowane po dwa na słupie ? dla rozłożenia obciążenia na nim). Następny to turbina wiatrowa (PW), stanowiąca źródło energii elektrycznej, pochodzącej z wiatru. Turbiny mogą posiadać własny regulator i są montowane na wierzchołku słupa. Na system składa się również oprawa (oprawy) oświetleniowa LED, będąca źródłem światła. Oprawy są przystosowane do zasilania prą...