Poprawa efektywności energetycznej to nie tylko korzyści dla środowiska naturalnego, ale również zyski ekonomiczne. Na właścicielach obiektów biurowych oraz przemysłowych, gdzie oświetlenie stanowi 30%, a często nawet 50% całkowitych kosztów energii, potencjalne oszczędności robią olbrzymie wrażenie.

Obecnie 75% obiektów biurowych w Unii Europejskiej opiera się na przestarzałych technologiach wykorzystujących stateczniki elektromagnetyczne oraz nieefektywną technologię świetlówkową. Z tego względu poprawa oświetlenia biurowego w krajach UE uznana została za cel priorytetowy, zgodny z nowym ustawodawstwem, dotyczącym ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię (tzw. dyrektywa EUP – Energy Using Product Directive). Obliczono, że przejście na nowe, energooszczędne, trwałe i proekologiczne systemy oświetleniowe przyniesie właścicielom obiektów i firmom zarządzającym oszczędności wynoszące nawet 1 mld euro rocznie. Emisja szkodliwego dwutlenku węgla zmniejszy się natomiast o 8 mln ton. Dzięki takiemu podejściu Europa zrobi duży krok w kierunku realizacji wymagań wyznaczonych przez Protokół z Kioto.

Dyrektywa EUP
Opublikowana w lipcu 2005 r. dyrektywa EUP ma na celu zagwarantowanie, iż produkty, które zużywają znaczące ilości energii, są zaprojektowane w sposób zapewniający maksymalną wydajność energetyczną, a jednocześnie nie ...