Wykorzystanie biomasy kojarzy się powszechnie ze spalaniem drewna w naszych domach oraz współspalaniem drewna i odpadów drzewnych przez zawodowe elektrownie. Natomiast nie zawsze jest ono postrzegane jako model ekologiczny, który można dalej rozwijać, powodując zwiększenie konkurencji na rynku biomasowym i ograniczając konkurencyjność przemysłu drzewnego.

Realizowane są duże projekty energetyczne związane z budową bloków energetycznych opalanych wyłącznie biomasą, które zdaniem ekspertów nie budzą takich kontrowersji jak współspalanie, zwłaszcza gdy zostaną technologicznie dostosowane do spalania agrobiomasy, w przypadku której istnieje jeszcze spory potencjał do zagospodarowania w ramach plantacji celowych.
Natomiast tym, co należy zdaniem PIB szczególnie popierać, są małe lokalne źródła wytwarzania energii z biomasy oraz efektywne wykorzystanie jej w budownictwie mieszkaniowym. W rozwoju tego segmentu rynku może pomóc przyjęta ustawa o efektywności energetycznej. Ma ona poprawić efektywność energetyczną i promować innowacyjne technologie, które zmniejszają uciążliwość sektora energetycznego i zużycie energii pierwotnej. System podnoszenia efektywności zużycia energii ma być wspierany wprowadzeniem „białych certyfikatów”, które będą w większości przyznawane „odbiorcom końcowym”, którzy zainwestują w projekty zwiększające...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?