Dla odbiorcy lub użytkownika wody pobieranej z systemu wodociągowego istotne jest otrzymanie jej w odpowiedniej ilości i pod wymaganym ciśnieniem, a także – w określonej temperaturze. Wymienione parametry są ściśle związane z dostarczeniem energii, niezbędnej do pokonania oporów przepływu, związanych z transportem wody ze źródła do odbiorcy, do wytworzenia wymaganego ciśnienia w punktach poboru oraz – w przypadku wody ciepłej – do jej podgrzania.
Różnorodność sposobów korzystania z wody znajduje swoje odzwierciedlenie w rozwoju rozwiązań technicznych baterii czerpalnych, przeznaczonych do konkretnych zastosowań (np. baterie termostatyczne do kąpieli pod natryskami lub w wannach, baterie bezdotykowe do umywalek).

Struktura zużycia wody
Woda wodociągowa zużywana jest w mieszkaniach na różne potrzeby: picie, gotowanie potraw, zmywanie naczyń, mycie ciała i kąpiel, pranie, spłukiwanie miski ustępowej, sprzątanie i podlewanie kwiatów (tab. 1).
Zużycie wody w granicach 100-150 dm³/(Md) można przyjąć dla mieszkań, gdzie zastosowano racjonalizację zużycia wody, polegającą na wyeliminowaniu przecieków, prawidłowej eksploatacji instalacji i wyposażeniu w sprawną armaturę czerpalną i urządzenia techniczne. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że wielkość zużycia wody w budynkach wyposażonych w niesprawne instalacje wodociągowe oraz baterie czerpalne bez możliwości oszczędzania wody, powodujące straty wody i marnotr...