Ciekawym sposobem na poszukiwanie innowacyjnych możliwości wykorzystania danych oraz uwolnienia potencjału kryjącego się w danych miejskich są hackathony.

Bardzo często pierwszym skojarzeniem z pojęciem ?smart city? jest wizja połączonej różnymi nowoczesnymi systemami infrastruktury i informacji metropolii. Wdrażanie idei miasta inteligentnego nie jest jednak tylko domeną wielkich i dużych miast.

Mniejsze ośrodki miejskie, rywalizując ze znacznie większymi aglomeracjami miejskimi ? przede wszystkim o mieszkańców ? muszą wprowadzać nowe i innowacyjne rozwiązania (nie tylko i nie przede wszystkim techniczne), dzięki którym będą mogły podnosić jakość życia swoich obywateli. Warto zauważyć, że zmiany w mniejszych ośrodkach mogą być przeprowadzane bardziej dynamicznie, a w konsekwencji miasta te mogą skutecznie konkurować z największymi. Oczywiście, miasta nie przekształcają się w smart cities jedną decyzją administracyjną, a szeregiem działań, które powinny wynikać z przyjętej strategii (o czym pisałem w kilku poprzednich artykułach). W procesie transformacji miast w miasta inteligentne najważniejsi są zaangażowani mieszkańcy, świadomi swoich potrzeb, nowoczesnych technologii, ale również tacy, którzy są dobrze wykształceni i wykwalifikowani. Tacy mieszkańcy kreują wartości miasta ? społeczne i gospodarcze.

Nowe i innowacyjne możliwości

W ostatnim czasie w Płocku (20-...