Otwarte oprogramowanie w wodociągach
Narzędzia informatyczne są powszechnie stosowane w zarządzaniu systemami zapatrzenia w wodę. Jednym z najważniejszych etapów wdrażania systemów jest wybór dostawcy oprogramowania. Na rynku aktualnie funkcjonuje szereg krajowych oraz zagranicznych rozwiązań dla branży, z których część dostępna jest na zasadzie wolnego oprogramowania.
Celem artykułu jest przedstawienie definicji wolnego oprogramowania, jego wad i zalet1-4. Zostały opisane również wybrane niekomercyjne programy służące do wspomagania zarządzania sieciami wodociągowymi. W sposób szczególny opisano programy do zarządzania bazą danych systemów informacji przestrzennej (GIS) oraz programów do modelowania sieci wodociągowych.
Wolne oprogramowanie
?Wolne oprogramowanie? to narzędzia informatyczne, których licencja pozwala na nieodpłatne uruchamianie, korzystanie i rozpowszechnianie programu przez dowolną liczbę użytkowników. Fundację Wolnego Oprogramowania sformułowała definicją tego rodzaju systemów, jako programów rozpowszechnianych na licencji, która gwarantuje5:
- ?Wolność do uruchamiania programu jak chcecie, w dowolnym celu (wolność 0).
- Wolność do analizowania, jak działa program i zmieniania go, aby robił co i jak potrzebujecie (wolność 1). Warunkiem koniecznym jest dostęp do kodu źródłowego.
- Wolność do rozpowszechniania kopii, byście mogli pomóc innym ludziom (wolnoś...