Pięknie rozrośnięte jabłonie, grusze, wiśnie czy śliwy kojarzą się nam zazwyczaj z wiejskim krajobrazem. Stary, owocujący okaz ocieniający drewniany dom albo rozległy sad malowniczo usytuowany przy drodze ? zachwycają już z daleka. Jednak drzewa owocowe możemy odnaleźć również w miejskiej przestrzeni ? te charakterystyczne rośliny występują w wielu, często zaskakujących miejscach i odsłonach.

Drzewa owocowe w mieście to ? wbrew pozorom ? wcale nie nowa idea. Już w drugiej połowie XIX w. zachęcano do obsadzania tymi gatunkami roślin liczne trakty komunikacyjne, podkreślając w pierwszej kolejności nie tylko walory ozdobne tych szczególnych drzew, ale przede wszystkim ich znaczenie ekonomiczne. Uzyskane plony z owoców stanowiły jeden ze sposobów pozyskiwania funduszy i zmniejszania kosztów utrzymania dróg publicznych. Już wtedy wspominano także o pożytku dla pszczół.

Użytkowe przeznaczenie

Drzew owocowych nie stosowano powszechnie w tym okresie w parkach publicznych, choć w niektórych z nich rośliny te również się pojawiały. Podobnie jak w przypadku obsadzania dróg, miały one również znaczenie użytkowe ? niewielkie sady utrzymywane były dla pozyskania dochodu na utrzymanie danego terenu zieleni. Rośliny użytkowe dominowały za to w ogródkach robotniczych tworzonych już dwa wieki temu, a następnie stanowiły podstawę upraw w ogrodach działkowych, zapewniając pożywienie ? zwłaszcza dla biedniejszego społeczeństwa...