Psy są tymi zwierzętami, które towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna i w praktycznie każdej sytuacji. Są również naszymi towarzyszami na terenach miejskich. Do utrzymania czworonogów w dobrym zdrowiu niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu. Tymczasem nie wszystkim odpowiadają miejskie spacery z psami. Dlatego też wiele samorządów próbuje wprowadzić ograniczenia co do miejsc spacerowych oraz warunków, które przy tym muszą być zachowane.

Generalnie podstaw prawnych dla wprowadzenia takich rozwiązań poszukuje się w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2018 r., poz. 994). Określa ona w art. 40 ust. 2 pkt 4, że rady gmin w formie przepisów prawa miejscowego mogą normować zasady i tryb korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Na kanwie postanowień tego przepisu w orzecznictwie podkreśla się, że: Ustanawiając akt prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej organ stanowiący gminy jest ograniczony obowiązującym porządkiem prawnym, którego nie może w sposób dowolny naruszać lub modyfikować. Normy prawa miejscowego muszą bowiem ściśle mieścić się w granicach ustawowej delegacji, która w tym przypadku nie upoważnia do odstępstw od przepisów ogólnie obowiązujących (wyrok WSA w Rzeszowie z 6 marca 2018 r., sygn. II SA/Rz 22/18, LEX nr 2469164). W praktyce oznacza to więc, że ustalając zasady korzystania z obi...