Dla Johna Brookesa, brytyjskiego architekta krajobrazu, ogród to jedno z niewielu dzieł sztuki, które zmieniają się wraz z upływem czasu. Projektant w swojej twórczości inspirował się malarstwem, głównie kierunkiem abstrakcji geometrycznej reprezentowanym przez takich malarzy, jak Piet Mondrian czy Ben Nicholson.

Pochłonięty modernistycznymi ideami John Brookes stworzył nowe zasady ułatwiające projektowanie ogrodów. Opowiadał się za koncepcją ogrodu, który powinien opierać się przede wszystkim na potrzebach mieszkańców, rezygnując z zapominanych tradycji ogrodniczych, które były pracochłonne, drogie i wymagały wysokich nakładów na konserwację.

Pierwsze kroki w świecie projektowania

John Brookes urodził się w Durham w Wielkiej Brytanii w 1933 r. Po odbyciu służby wojskowej uczył się ogrodnictwa w Durham Country School of Horticulture, potem zaś studiował Architekturę Krajobrazu na University College w Londynie. W młodości był pod silnym wpływem architektury krajobrazu Christophera Tunnarda, Thomasa Churcha i Roberto Burle Marksa.

Zainteresował się roślinnością podczas pracy na sąsiednich farmach oraz obserwując zmienny angielski krajobraz podczas długich spacerów. W 1954 r., po odwiedzeniu licznych ogrodów na południu Francji, Brookes zapisał się na trzyletnią praktykę w Nottingham Parks. Do jego zadań należało wykonywanie prac ogrodniczych w otoczonych murami ogrodach warzywnych, praca w szklarni...