Niszczycielskie wiatry, złe prawo, masowe wycinki, szkodniki, postępująca urbanizacja i oszczędności na pielęgnacji ? wszystko to sprawia, że żywot drzew we współczesnym świecie należy do wyjątkowo trudnych. 

Uważa się, że drzewo jest najbardziej syntetycznym wyrazem sił przyrody. Jest symbolem doskonałości i perfekcji. Drzewa tworzące lasy, zwłaszcza tropikalne, deszczowe w dorzeczu Amazonki, są wraz z oceanami głównymi producentami tlenu dla wszystkich organizmów na Ziemi, oddychających powietrzem zawierającym ten pierwiastek. Od tysięcy lat służą człowiekowi w dostarczaniu pożywienia, budulca i opału. Jako filtry biologiczne usuwają z atmosfery dwutlenek węgla, pochłaniają dwutlenek siarki powstały w wyniku spalania węgla, fluorowodory oraz czterofluorki wydzielane przez huty stali i fabryki nawozów sztucznych, a także freon pochodzący z uszkodzonych klimatyzatorów i lodówek.

Współczesna medycyna korzysta z ok. 2000 gatunków drzew. Liczne taksony to drzewa ozdobne do ogrodów oraz różnego rodzaju terenów zieleni miast i wsi. Korzyści dostarczanych przez drzewa jest bardzo dużo. Aby mogły służyć człowiekowi i pozostałym organizmom żywym, wymagają pieczołowitej ochrony i pielęgnacji. Tymczasem liczne niekorzystne czynniki rozmaitego pochodzenia i natężenia są przyczyną ich niszczenia w skali całego świata, a także Polski.

Huragany i lex Szyszko

Katastrofalny huragan w nocy z 11 na 12...