Zwiększanie liczby przedsięwzięć w sektorze energetyki odnawialnej wymaga korzystnych rozwiązań prawnych, tworzących sprzyjające warunki dla realizacji takich inwestycji.

Tymczasem przedstawione przez Ministerstwo Gospodarki ostatnie propozycje zmian legislacyjnych, związane z planami przyjęcia tzw. trójpaku energetycznego, czyli zestawu ustaw: o odnawialnych źródłach energii (ustawa o OZE), nowego Prawa energetycznego (P.e.) i Prawa gazowego (P.g.) oraz ustawy wprowadzającej „trójpak energetyczny” (ustawa wprowadzająca) idą w przeciwnym kierunku.
Zmiany w przepisach Ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (P.b.), dotyczące m.in. realizacji urządzeń i instalacji wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych, zaproponowane w ustawie wprowadzającej, są bowiem rozwiązaniem połowicznym i tylko w niewielkim stopniu mogą przyczynić się do usprawnienia procesu inwestycyjnego w stosunku do aktualnie obowiązujących regulacji.
Stan obecny
W obecnie obowiązującym stanie prawnym wykonanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń na obiekcie budowlanym (np. kolektorów słonecznych) o wysokości do 3 m nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani nawet zgłoszenia właściwemu organowi. Rzecz jasna, w przypadku kolektorów słonecznych o wysokości przekraczającej 3 m zgłoszenie będzie niezbędne. W przypadku natomiast, gdy instalowanie urządzenia wi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?