Działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przewidziane na lata 2013-2016 z perspektywą do 2020 r., wyznacza przyjęta strategia.

W katalogu działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, w tym zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, a także poprawy jakości powietrza, jako jedne z najważniejszych kierunków określono wzrost znaczenia rozproszonych odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz efektywność energetyczną. Działania zmierzające do osiągania tych celów są zapisane również w strategii Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko i pozwalają sukcesywnie działać m.in. w takich obszarach aktywności technicznej i społecznej, jak ograniczenie oddziaływania energetyki i zrównoważony rozwój energetyczny, wspieranie nowych technologii energetycznych i środowiskowych, energetyka obywatelska/prosumencka, a także rozwój energetyczny obszarów podmiejskich i wiejskich.

Należy zaznaczyć, że póki co otoczenie prawne, w szczególności brak stabilnego prawa (ustawy o odnawialnych źródłach energii w pełni spełniającej wymogi prawa europejskiego) nie sprzyja realizacji tych ambitnych zadań.

Programy priorytetowe

W czwartym kwartale 2014 r. Rada Nadzorcza NFOŚiGW zatwierdziła nowe i zmodyfikowane programy priorytetowe składające się na ofertę programową Funduszu na lata 2015-2020 z wydatkowaniem środków do 2023 r. Przygotowując aktualizację programów priorytetowych, władze NFOŚ...