Przedsiębiorcy zostali włączeni do definicji prosumenta w myśl zmienionej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowelizacja może przyczynić się do wzrostu zainteresowania mikroinstalacjami OZE, a także ? w kilkuletniej perspektywie ? przynieść wymierne oszczędności w kosztach zakupu prądu, zwłaszcza małym i średnim firmom.

Zmiany, które weszły w życie, związane są m.in. z modyfikacją definicji prosumenta, o czym niejednokrotnie pisaliśmy już na łamach ?Energii i Recyklingu?. Dzięki nowelizacji nie tylko gospodarstwa domowe, ale także przedsiębiorstwa mogą korzystać z systemu opustów. Oznacza to, że firmy posiadające własne instalacje fotowoltaiczne czy wiatrowe uprawnione są do odprowadzania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci i odbierania ich w momencie większego zapotrzebowania.

W korzystny dla prosumentów sposób doprecyzowano zapisy dotyczące regulowania rachunków. Niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejne miesiące, ale nie na dłużej niż rok od daty wprowadzenia nadwyżki do sieci. Nowe rozwiązania sprawiają, że koszty przedsiębiorstw związane z opłatami za prąd mogą stać się bardziej zbilansowane, a samo prowadzenie działalności gospodarczej obarczone mniejszym ryzykiem. Szczegółowe zasady, ujednolicające sposób dokonywania rozliczeń prosumentów energii odnawialnej oraz ochronę ich interesów, zapewnić ma opracowywane obecnie rozporządzenie. Należy pamiętać, że posi...