Kryzys w branży OZE ma wiele przyczyn, a jedną z nich są niewątpliwie niesprzyjające uwarunkowania polityczne i ustawodawcze. Warto w skrócie przypomnieć, co partie polityczne oficjalnie mówią na temat odnawialnych źródeł energii w swoich ostatnio opublikowanych dokumentach programowych. Nawet pobieżna analiza tych wypowiedzi pozwala dostrzec, jak długa jest jeszcze droga do tego, by problemy branży zostały zrozumiane i poważnie potraktowane przez polityków.

PiS (2014): Podporządkowanie energetyki wiatrowej warunkom życia mieszkańców polskiej wsi. Wielkim problemem na polskiej wsi stał się problem elektrowni wiatrowych. ?Biznes wiatrakowy?, dość wątpliwy ekonomicznie, realizowany jest często wbrew stanowczym protestom mieszkańców wsi, bez uwzględnienia strat ekonomicznych, jakie ponoszą właściciele nieruchomości sąsiadujących z wiatrakami. Za biznesem wiatrakowym stoją często lokalne układy władzy? Wprowadzimy zasadę ? wiatraki nie mniej niż 3 kilometry od zabudowań. Będziemy popierać energetykę odnawialną, ale nie taką, która zagraża zdrowiu i warunkom życia na polskiej wsi.

Platforma Obywatelska (2016): Rozwiązania energetyczne muszą uwzględniać środowisko. Dlatego tak ważny jest powrót do odpowiednich ram dla funkcjonowania energii wiatrowej oraz pełne wdrożenie warunków dla rozwoju różnego typu energii odnawialnej. W wielu miejscach kluczem może się okazać energetyka obywatelska. W tym kontekście należy też podjąć reformę górnictwa, ...