Kolejna, już przedostatnia edycja Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej odbyła się w Łodzi. Zdaniem ekspertów, woj. łódzkie ma dobre warunki do rozwoju energetyki rozproszonej z uwagi na możliwości szybkiego bilansowania energii. W region od 2007 r. obserwuje się dynamiczny wzrost liczby instalacji OZE, których moc zwiększyła się do 2012 r. o 500%. W województwie dominuje energia wiatrowa (350 MW), rozwijana w ok. 30 gminach, i źródła biomasowe (48 MW). Wizytówką regionu jest zrealizowany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii kompleks termalny w Uniejowie, któremu towarzyszy cała infrastruktura wypoczynkowo-uzdrowiskowa.

Waldemar Pawlak, były premier i minister gospodarki, powiedział, że: ? Biorąc pod uwagę tylko energię wiatrową i instalacje o mocy 3 MW, zainstalowanie ok. 8000 turbin, jako uzupełnienie 2000 już istniejących, wystarczyłoby do zrównoważenia zapotrzebowania na 10 mld3 rosyjskiego gazu. To oznacza, że w każdej gminie trzeba postawić cztery wiatraki. Dla porównania Niemcy mają 24 000 turbin, a każda z nich zapewnia cztery nowe miejsca pracy. Aby spowodować dynamiczny rozwój OZE, moglibyśmy w Polsce wprowadzić stałe ceny. Aukcje, choć ekonomicznie uzasadnione, mogą wywołać kilkuletnią zapaść, zanim mechanizm zacznie działać.

Optymistą nie jest prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski, który twierdzi, że nowy system wsparcia spowoduje znaczne spowolnienie, a nawet i zastó...