OZE w Narodowej Radzie Rozwoju

W południe 16 października 2015 r. Andrzej Duda powołał 87 członków Narodowej Rady Rozwoju (NRR). Prezydent, wręczając nominacje, zapowiedział, że jest otwarty na myślących inaczej niż on sam.

Najbliższe mi obszary to energetyka, ochrona klimatu, środowisko, a przede wszystkim odnawialne źródła energii (OZE), będące jednymi z wielu dziedzin, jakimi zajmuje się NRR. Nakłada to na mnie obowiązek najlepszego, jak potrafię, prezentowania problemów w tych krytycznych dla państwa i bliskich mi kwestiach. Redakcja ?Czystej Energii? wskazała mi jeszcze jedną powinność ? informowania społeczeństwa o pracach NRR, które pośrednio lub bezpośrednio dotyczą OZE. Mowa jest zatem o olbrzymim zakresie wzajemnych interakcji, bo wielorakie działania członków oraz struktur NRR przenikają się z OZE na rożnych płaszczyznach. Wprawdzie OZE nie zawsze są kwestią wpływającą na decyzje prezydenta czy elementem polskiej racji stanu, ale czasami tak właśnie bywa.

Wypada zacząć od przedstawienia struktury, w jakiej funkcjonuje NRR oraz od tego, czym generalnie się zajmuje. NRR funkcjonuje w strukturze Kancelarii Prezydenta. Jak wynika z treści zakładki na stronie internetowej NRR (http://www.prezydent.pl/kancelaria/nrr/o-nrr/), członkowie Rady wchodzą w skład 10 sekcji, wyznaczają główne pola prac badawczych i strategicznych.

Nie ma wśr...