Studenci w trosce o swoją przyszłość

Na ponad trzydziestu kierunkach uruchomionych w ostatnich latach na uczelniach technicznych, rolniczych a także uniwersytetach, wiedzę w zakresie OZE zdobyły i zdobywają setki studentów.

Młodzi ludzie zauroczeni energetyką odnawialną uwierzyli, że będzie ona rozwijała się nie tylko na świecie, ale również w Polsce i zapewni im miejsca pracy. Jednak śledząc wypowiedzi polityków oraz proponowane przez Ministerstwo Energii regulacje w nowelizowanej ustawie OZE, czują się rozgoryczeni i zawiedzeni. W maju wysłali 1000 listów do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS-u, apelując o wsparcie dla rozwoju polskiej energetyki słonecznej.

Jaki cel przyświecał inicjatorom tworzenia tych kierunków? Niewątpliwie była to chęć przygotowania kadr mogących włączyć się w proces wdrażania nowych technologii w zakresie OZE i upowszechniania już dostępnych na rynku. Studenci, wybierając te kierunek studiów, wierzyli, że to, co słyszeli w mediach, na spotkaniach kół naukowych czy konferencjach na temat sektora OZE, należącego do najbardziej dynamicznie rozwijającej się gałęzi gospodarki, będzie dotyczyć również Polski. Dziś obawiają się, że zaproponowane nowe zapisy w ustawie OZE zahamują w rozwój tej branży w kraju, co zmusi ich do wyjechania za granicę, gdzie rozwoju odnawialnych źródeł energii nikt nie zamierza ograniczać. Studenci podkreślają również, że obecne trendy w Polsce grożą zaprzepa...