Sposób na zrealizowanie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych
 
Przetwarzanie odpadów na paliwa zastępcze jest jednym z ważnych, silnie rozwijających się w ostatnich latach działów gospodarki odpadami. Paliwa te wytwarzane są głównie z odpadów opakowaniowych i odpadów poprodukcyjnych, a w małym stopniu z palnych frakcji odpadów komunalnych. 
Stosowane jest różne nazewnictwo paliw zastępczych – wtórne, alternatywne czy formowane. W większości zakładów mechaniczno-biologicznego przekształcania zmieszanych odpadów komunalnych wysokokaloryczne składniki odpadów wydzielane w postaci tzw. frakcji grubej (o granulacji ponad 80 mm) są usuwane na składowiska w postaci luźnej lub sprasowanej. Takie procedury są sprzeczne zarówno z zasadami racjonalnej gospodarki odpadami, jak i gospodarki materiałowej. Już obecnie w Niemczech i w Austrii obowiązuje zakaz składowania odpadów o cieple spalania powyżej 6000 kJ/kg s.m., a w Polsce zakaz ten będzie obowiązywać od 2012 r.
Wysokokaloryczne frakcje odpadów komunalnych, odpady z terenów zielonych, część odpadów opakowaniowych (z papieru, tektury, drewna, włókien naturalnych i mieszanych, wielomateriałowe), a także szereg odpadów popro...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?