Jakość powietrza w Polsce pogarsza przede wszystkim pył i zawarty w nim benzo(a)piren, należący do najbardziej rakotwórczych związków chemicznych, a powodujący m.in. podrażnienie dróg oddechowych, trudności w oddychaniu, kaszel, wzrost ciśnienia krwi oraz zwiększenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport, z którego wynika, że smog był jedną z przyczyn znacznego wzrostu umieralności w styczniu 2017 roku. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że na skutek przedwczesnych zgonów i zwiększonych kosztów opieki medycznej polska gospodarka traci nawet 30 mld zł rocznie. To zatrważające dane, w związku z tym jak najszybciej należy zastosować rozwiązania, które w jak najkrótszym czasie będą niwelować problem smogu i realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Stare kotły i niskiej jakości węgiel

W Polsce największym źródłem smogu są domowe kotły na paliwa stałe, niespełniające żadnych norm ekologicznych. 
Tak zwanych kopciuchów jest w Polsce około 3,5 mln. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie przez gospodarstwa domowe niskiej jakości węgla, a nawet śmieci. Polacy spalają rocznie ponad 10 mln ton węgla kamiennego, co stanowi aż 84% zużycia tego surowca przez gospodarstwa domowe w całej UE! Popularność wę...