Aspekty regulacyjne funkcjonowania rynku gazowego, paliwowego i chemicznego w Polsce, a także strategie polskich koncernów w perspektywie najbliższych lat to kwestie, które zdominowały tegoroczny kongres PETROBIZNES.
 
Patronat honorowy nad VII Ogólnopolskim Kongresem PETROBIZNES – Paliwa Chemia Gaz, który odbył się 2 października br. w Warszawie, objęli minister Skarbu Państwa, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a także Polska Izba Przemysłu Chemicznego i Polska Izba Paliw Płynnych. Tematem przewodnim spotkania, które zostało zorganizowane przez Europejskie Centrum Biznesu, były strategie polskich koncernów na tle zmian zachodzących na rynku europejskim.
Podczas kongresu dyskutowano m.in. na temat bezpieczeństwa energetycznego pod kątem zapewnienia dostaw surowców, konsekwencji wprowadzenia trójpaku energetycznego dla sektora paliw i gazu, a także przyszłości polskiej chemii po zakończeniu procesu konsolidacji i prywatyzacji. – Konsolidacja firm chemicznych jest kierunkiem niewątpliwie słusznym, ale spóźnionym – podkreślił Wojciech Lubiewa-Wieleżyński, prezes Polskiej Izby Przemysłu chemicznego. Jego zdaniem, kiedyś dużo łatwiejsze byłoby przekształcenie, bez zaangażowania środków poszczególnych firm w inwestycje kapitałowe, co nie pozwoli na realizację planów inwestycyjnych, związanych z instalacjami. – Olbrzymim zagrożeniem dla polskiej chemii jest też ETS, i to ze względu na to, że KE nie chciała przyjąć naszego postulatu, by przy benchmarkach uwzględniać rodzaj paliwa – stwierdził. Z kolei Zygmunt Gzyra, prezes Krajowej Izby Biopaliw omówił perspektywy zmian na rynku biopaliw w Polsce i kluczowe wyzwania z perspektywy rynku wytwórczego biokomponentów. – Ogromnym problemem w zakresie biopaliw w Polsce są kwestie związane z akcyzą – zaznaczył Z. Gzyra. Ponadto zwrócił uwagę, że w zakresie biopaliw Polska ma spore zaległości, jeśli chodzi o implementację dyrektyw unijnych.
Podczas spotkania zastanawiano się też nad możliwościami dywersyfikacji kierunków dostaw gazu dla przemysłu chemicznego i dyskutowano na temat kierunków rozwoju sektora gazowniczego w Polsce w kontekście założeń „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.”. Skoncentrowano się też na kwestii nowych inwestycji, ukierunkowanych na zapewnienie dywersyfikacji dostaw paliw płynnych do Polski. Ważnym tematem były też połączenia międzysystemowe i ich rola dla otwarcia rynku, a także uwolnienie cen na rynku gazu.
W siódmej edycji kongresu PETROBIZNES uczestniczyli przedstawiciele rządu, a także spółek gazowych, paliwowych i chemicznych, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Dzięki temu możliwa była wymiana spostrzeżeń na temat dalszych perspektyw rozwoju rynku gazowego, paliwowego i chemicznego w skali Unii Europejskiej.
 

Małgorzata Masłowska-Bandosz