Paliwa z odpadów to temat V Międzynarodowej Konferencji tradycyjnie już organizowanej w październiku przez Katedrę Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Tegoroczna konferencja rozpoczęła się od przekazania uczestnikom smutnej wiadomości o tragicznej śmierci Wojciecha Dutki, redaktora naczelnego „Przeglądu Komunalnego”, i uczczenia jego pamięci minutą ciszy.

W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób

Podstawowym kierunkiem badań większej części zespołu Katedry są technologie związane z unieszkodliwianiem odpadów, bazujące na jednostkowych procesach inżynierii chemicznej oraz procesach termicznych przetwarzania substancji organicznych, a także technologie ich wykorzystania. Natomiast nową dziedziną są zagadnienia tworzenia i przekształcania substancji palnych różnego pochodzenia w paliwa energetyczne.
Wzrost cen paliw zmusza do poszukiwania coraz nowszych i wydajniejszych metod pozyskiwania paliw do współspalania w kotłach energetycznych.
Zagadnienia formowania takich paliw były przedmiotem wykładu inauguracyjnego prof. Janusza Wandrasza, kierownika Katedry. Przedstawił on podstawowe założenia tego procesu, pozwalające na uzyskanie substancji o wymaganych właściwościach.
Konferencja obejmowała cztery sesje plenarne: paliwa z odpadów, systemy i technologie termicznej utylizacji odpadów, termiczne wykorzystanie odpadów oraz ekologiczne skutki zagospodarowania odpadów. Odbyła się też sesja posterowa.
W ocenie Waldemara Nikodema z Energoprojektu-Katowice ważną sprawą jest doprowadzenie na poziomie gminy do spójności gospodarki odpadami z gospodarką energetyczną, dotychczas traktowanych oddzielnie. Ich spójność stała się niezbędnym elementem całości gospodarki ze względu na trudności w rozpowszechnianiu technologii OZE, konieczność poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju, nowe rygorystyczne wymagania dla gospodarki odpadami oraz preferowanie celów dla środków pomocowych z UE. Czynnikiem łączącym te dwie gospodarki może być paliwo z biomasy, odpadów komunalnych i paliw węglowych.
Różnorodność substancji palnych pochodzenia organicznego stwarza możliwości praktycznie dowolnego ich wzajemnego przetwarzania w celu formowania paliw o określonych właściwościach i przeznaczeniu. Możliwość współspalania paliw, jaką dopuszcza dyrektywa Unii Europejskiej 2000/76, stwarza potrzebę poznania ich zachowania się w warunkach komory termicznej. Dlatego prowadzi się wiele prób takiego współspalania w warunkach laboratoryjnych i w skali półtechnicznej, z których część została omówiona na konferencji. Niektórzy referenci, przedstawiając wynik badań i scenariusze gospodarki odpadami, proponowali wydzielenie z odpadów komunalnych frakcji wysokoenergetycznych i wykorzystanie ich do produkcji paliw formowanych. Kilka referatów dotyczyło wykorzystania biogazu wysypiskowego, unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych oraz mięsnych, w tym zarówno pochodzących z hodowli, jak i żyjących w stanie wolnym (na wypadek rozprzestrzenienia się ptasiej grypy), oraz doświadczeń z produkcją i spalaniem samej biomasy.
(uw)