W październiku rozpoczęły działalność zespoły problemowe powołane przy Izbie przez jej Zarząd. Dotychczasowe doświadczenia pokazały, że nie sposób prowadzić sensownej działalności bez podziału merytorycznego przedmiotu działalności Izby. Oznacza to, że trzeba osobno zajmować się produkcją biomasy, jej przetwarzaniem i na koniec wykorzystywaniem (na razie głównie spalaniem). Do tego dochodzą jeszcze zagadnienia związane z tworzeniem rynku biomasowego. Wszędzie pojawiają się dość sprzeczne interesy przedsiębiorców – można do nich zaliczyć chociażby cenę pelet, która dla użytkowników kotłów jest zbyt wysoka, mimo iż w wielu przypadkach ledwie pokrywa koszty produkcji. Teraz można liczyć na wyartykułowanie rzeczywistych problemów. Eksperci – koordynatorzy zespołów Z1, Z2, Z3 i Z4 – serdecznie zapraszają do udziału w swoich pracach członków Izby i osoby zainteresowane biomasą jako ważnym ekologicznym paliwem. Regulamin pracy i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie internetowej Izby.
Październik to tradycyjnie początek sezonu grzewczego. W ramach statutowej działalności Izby działa uruchomiony internetowy Punkt konsultacyjny TANIEGRZANIE, w którym można uzyskać poradę, jak ogrzać się taniej przy pomocy biomasy. Doświadczeni inżynierowie pod kierunkiem Piotra Gołębia doradzają wszystkim inwestorom, bez względu na wielkość instalacji.
Wstępne porady są bezpłatne, a w przypadku konieczności wykonania pracochłonnych czynności projektowych obowiązują indywidualnie negocjowane stawki rynkowe.

Z prac Zarządu
Na posiedzeniu, które odbyło się 28 października br., Zarząd Izby dyskutował nie tylko o sprawach organizacyjnych, ale także o modyfikacji swojego stanowiska w sprawie biomasy w Polsce, przyjętego w marcu br. Zapoznano się z apelem do parlamentu i rządu RP, wystosowanym przez uczestników I Forum Producentów Roślin Energetycznych, które odbyło się w Poznaniu podczas Targów POLAGRA 2005, i ustalono tryb jego przekazania adresatom. Powołano grupę roboczą ds. opracowania wstępnego bilansu biomasy dla energetyki w Polsce, w skład której weszli przedstawicieli izb gospodarczych związanych z energetyką. Kierownikiem grupy została doc. dr hab. inż. Anna Grzybek a zastepcą Andrzej Ludwicki. Ci ostatni uczestniczyli w zorganizowanym w Ministerstwie Gospodarki przez Zbigniewa Kamieńskiego, zastępcę dyrektora w Departamencie Bezpieczeństwa Energetycznego MG, spotkaniu, na którym ustalono szczegóły techniczne opracowania bilansu. 30 listopada br. sporządzony bilans przesłany został do Ministerstwa Gospodarki.

Pełna informacja o działaniach Izby dostępna w Internecie na stronie www.biomasa.org.pl, tel. 022/498 60 09