Drugiego dnia Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO w Poznaniu PIGEO zorganizowała konferencję pt. „Ochrona środowiska i energetyka odnawialna w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013”.

Współorganizatorami konferencji, w której wzięło udział 60 osób, były Międzynarodowe Targi Poznańskie, a patronat medialny objęła „Czysta Energia”.

Referaty i wystąpienia
Konferencję otworzył Maciej Stryjecki, dyrektor generalny Izby, wskazując, jak wielki wpływ może mieć realizacja NPR-u na ekologiczne przemiany w sektorze energetycznym. Stronę rządową reprezentował prof. Andrzej Mizgajski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Zapewnił on uczestników, że nowy rząd nie zamierza zmieniać polityki w zakresie promowania energetyki odnawialnej i dołoży wszelkich starań, aby założone cele strategiczne udziału energii z OZE w bilansie energetycznym zostały osiągnięte. Minister poinformował ponadto, że trwają dyskusje nad układem programów operacyjnych NPR i nie wiadomo jeszcze, czy zaproponowany przez poprzedni rząd projekt SPO „Środowisko” zostanie utrzymany.
W imieniu ministra gospodarki zabrał głos Zbigniew Kamieński, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego, który także podkreślił, że polityka wspierania wykorzystania odnawialnych źródeł energii, oparta na znowelizowanym w bieżącym roku Prawie energetycznym, będzie kontynuowana. Następnie Tomasz Podgajniak, były minister środowiska, przedstawił kulisy tworzenia NPR-u oraz wskazał elementy dotyczące ochrony środowiska w tym dokumencie. Podkreślił jednocześnie, że choć ochrona środowiska nie została wymieniona jako jeden z priorytetów strategicznych NPR, to jednak zgodnie z ideą trwałego i zrównoważonego rozwoju elementy ekologiczne zostały uwzględnione horyzontalnie w niemal wszystkich priorytetach.
Kolejnym prelegentem była Aleksandra Malarz, zastępca dyrektora Departamentu Integracji Europejskiej Ministerstwa Środowiska, która omówiła zasady pozyskiwania środków na inwestycje w ramach SPO „Środowisko”. Duże zmiany zostały zaproponowane zwłaszcza w stosunku do środków z Funduszu Spójności, z którego miałyby być wspierane także projekty OZE. Dolny próg wartości projektu został obniżony z 10 do 5 mln euro, a decyzje w sprawie przyznania środków mają zapadać na szczeblu krajowym, a nie, jak dotychczas, w Komisji Europejskiej. Następne dwa wystąpienia dotyczyły roli, jaką będą odgrywały krajowe fundusze ochrony środowiska w realizacji SPO „Środowisko”: rolę NFOŚiGW przedstawiał Norbert Słowik, dyrektor Departamentu Spójności, a WFOŚiGW Przemysław Gonera, prezes WFOŚiGW w Poznaniu. Ostatni głos w pierwszej części konferencji należał do przedstawicieli BRE Banku – sponsora spotkania. Została przedstawiona bardzo ciekawa oferta banku w zakresie kredytowania inwestycji ekologicznych, w tym energetyki odnawialnej.

IV Priorytet SPO „Srodowisko”
Podczas drugiej części konferencji zostały przeprowadzone konsultacje sektorowe IV Priorytetu SPO „Środowisko” – Wsparcie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zapisy Priorytetu przedstawił Maciej Stryjecki. Jego celem jest osiągnięcie w 2010 r. 7,5-procentowego udziału energii użytkowanej z OZE w bilansie energetycznym kraju oraz dalszy wzrost tego wskaźnika w latach następnych, w wysokości uzależnionej od możliwości technologicznych, ekonomicznych i środowiskowych. W ramach Priorytetu będą wspierane inwestycje w energetyce wiatrowej (budowa farm wiatrowych o mocy powyżej 10 MW) i w energetyce wodnej (elektrownie o mocy do 5 MW) oraz wykorzystanie energetyczne biomasy (projekty o znaczeniu regionalnym). W kryteriach szczegółowych wyboru projektów wiatrowych zawarto zapisy gwarantujące wykorzystanie wyłącznie nowych urządzeń i technologii przy budowie elektrowni. Przy projektach wodnych punktowana będzie rozbudowa infrastruktury niezbędnej do uruchomienia elektrowni wodnej, również pod kątem realizowania celów przeciwpowodziowych i retencyjnych. Ponadto część zysków z elektrowni wodnej będzie musiało być przeznaczane na utrzymanie i modernizację tej infrastruktury. W zakresie wykorzystania biomasy ważnym kryterium jest kompleksowość projektu, gwarantująca dostęp paliwa do budowanych obiektów spalania w perspektywie wieloletniej, a przy produkcji paliwa – gwarancja jego zbytu. Należy pamiętać, że w ramach SPO „Środowisko” będą finansowane jedynie duże przedsięwzięcia o znaczeniu co najmniej regionalnym, a źródłem środków będzie Fundusz Spójności. Mniejsze projekty, o znaczeniu lokalnym, będą wspierane w ramach regionalnych programów operacyjnych, zarządzanych na szczeblu województwa.
Po prezentacji Priorytetu nastąpiła dyskusja, którą prowadzili Aleksandra Malarz i Zbigniew Kamieński. Zgłaszane uwagi i pytania dotyczyły m.in. problemów ze zdefiniowaniem projektu wykorzystującego w celach energetycznych biomasę o znaczeniu regionalnym, wsparcia współspalania biomasy w ramach SPO „Środowisko” sposobów obliczania koszów uzasadnionych w taryfach przy wsparciu dotacyjnym projektu. Generalnie zapisy zaproponowane w IV Priorytecie SPO „Środowisko” nie budziły kontrowersji, a dzięki przeprowadzonej dyskusji udało się wychwycić kilka pomyłek i nieścisłości. Zostały także wyjaśnione wszystkie wątpliwości, a niektóre zapisy zostały uszczegółowione.

Maciej Stryjecki
dyrektor generalny PIGEO

Pełna informacja o działaniach Izby dostępna jest w Internecie na stronie www.pigeo.org.pl, tel. 022/548 49 99