Kolejne Targi POLEKO przeszły do historii. 17 edycja Międzynarodowych Targów POLEKO 2005 w większości ocen była uznawana za bogatszą i atrakcyjniejszą niż w ubiegłych latach. Bardziej okazały niż w poprzednich latach był Salon Czystej Energii, nowocześniej prezentowały się poszczególne stoiska.

„Złoty” kolektor firmy Watt z Chorzowa

Swoją ofertę przedstawiło ponad 1000 wystawców z 22 krajów, w tym 79 w Salonie Czystej Energii, którego powierzchnia znacznie powiększyła się w stosunku do 2001 r., kiedy to wystawcy związani z energetyką odnawialną po raz pierwszy uzyskali możliwość zaistnienia w wydzielonej ekspozycji. Przekrój firm Salonu był bardzo różnorodny i odpowiadał obecnym trendom – przykładowo w ubiegłym roku nie było żadnej firmy z ofertą dla produkcji biopaliw płynnych, a w tym roku, w związku ze wzrostem zainteresowania biopaliwami, wystawiały się aż trzy takie firmy.
W Salonie jednak pojawiło się relatywnie dużo (11) nowości, m.in. pierwszy kombajn do zbioru wierzby, brykieciarka dla małych gospodarstw, nowe instalacje systemów kogeneracyjnych i nowe rozwiązania w technice solarnej. Nowym i ciekawym rozwiązaniem był system gospodarki cieplnej z wykorzystaniem dachów energetycznych.

Nagrody

Po dwuletniej przerwie – ostatnie Złote Medale otrzymały dwie firmy z Salonu w 2002 r. – ponownie przyznano Złoty Medal MTP. Otrzymała go firma Watt z Chorzowa za próżniowy kolektor słoneczny. W tym roku publiczność była zdecydowanie mniej łaskawa dla „salonowców” i nagrodę publiczności Super-Eko przyznała tylko jednej firmie, ale za to po raz drugi – spółce Asket z Poznania (oprócz Asketu w ubiegłym roku nagrodzono jeszcze dwie firmy).
Przez cały czas trwania Targów w Salonie panował ożywiony ruch. Na terenie Salonu Polska Izba Biomasy przygotowała wystawę paliw ekologicznych w dwóch postaciach: nieprzetworzonej, czyli roślin energetycznych (słomy, wierzby, ślazowca pensylwańskiego i miskantusa) oraz przetworzonej, czyli zrębków, brykietów z różnego rodzaju słomy, pelet i szczap drewna. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko publiczności, ale także mediów.
Magnesem przyciągającym do Salonu było, jak zwykle, towarzyszące mu od 2001 r. seminarium w specjalnie zbudowanej salce konferencyjnej.

Nagrodzone przez publiczność stoisko firmy Asket

Forum Czystej Energii

Trzydniowy program Forum był bardzo urozmaicony. Uwzględniono w nim najnowsze trendy w rozwoju energetyki odnawialnej. Nie było sesji tematycznych, tak jak w ubiegłym roku. Przez trzy dni Forum tematy referatów przeplatały się (np. sprawy związane z wykorzystaniem i produkcją paliw z biomasy najszerzej przedstawiane były pierwszego dnia Forum, ale także przez dwa kolejne dni były one poruszane). Tym sposobem osoby zainteresowane jedną konkretną tematyką każdego dnia mogły znaleźć coś dla siebie, dzięki czemu frekwencja do końca była zadowalająca.
Każdego roku współorganizator Forum, redakcja „Czystej Energii”, przygotowując program, stara się tak dobierać tematy, by edukowały one słuchaczy w kwestiach związanych z terminami realizacji kolejnych unijnych dyrektyw. Przykładowo, mając na uwadze planowane w 2006 r. uruchomienie systemu oceny energetycznej budynków i stopniowe rozszerzanie go w latach 2007-2008, wprowadzono do programu w formie zwiastuna tematykę ocen energetycznych, sprawy związane z projektowaniem budynków energooszczędnych oraz zagadnienia materiałów do budowy takich budynków. Niebawem Polska będzie musiała zacząć wypełniać pewne obowiązki związane z wprowadzeniem postanowień dyrektywy 2002/91//WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Informacje przekazywane na ten temat na Forum wzbudziły tym większe zainteresowanie, iż w mediach publicznych niewiele się o tym mówi.

Dzień pierwszy
Jak wiadomo, nowe rozwiązania prawne i mechanizmy obrotu zieloną energią interesują zarówno tych, którzy już są na tym rynku, jak i tych, którzy dopiero mają zamiar na nim zaistnieć. Na wypełnionej po brzegi sali widać było wielu przedstawicieli energetyki zawodowej, którzy muszą przecież wywiązać się obowiązkowego limitu produkcji zielonej energii, jeśli nie chcą zapłacić kary.
Docent Anna Grzybek przedstawiła referat na temat przeżywającego swój renesans po blisko dwuletniej przerwie biopaliwa, w którym omówiła technologie jego produkcji w małych instalacjach i sprawy akcyzowe, tym istotniejsze, im bardziej niestabilny jest rynek paliwowy. Pomimo że o roślinach energetycznych mówi się na licznych konferencjach, to referat wygłoszony przez dr. Mariusza Stolarskiego, wywodzącego się z najbardziej wiarygodnego ośrodka naukowego badań nad wierzbą energetyczną, zgromadził wielu słuchaczy. Przeplatanie referatów merytorycznych przykładami praktycznych rozwiązań, np. produkcji paliw w oparciu o biomasę na konkretnych instalacjach i urządzeniach, które zaraz po prezentacji można było obejrzeć na stoisku, to dobra i sprawdzająca się forma. Również tego dnia referat nt. biocarbonu wygłosił prof. Zbigniew Bis z Politechniki Częstochowskiej.

W recepcji można było uzyskać wydanie bieżące oraz archiwalne „Czystej Energii”

Dzień drugi
Tego dnia dominowała tematyka budownictwa energooszczędnego oraz wprowadzanie nowości budownictwa pasywnego. Jego ideę i zasady szeroko przedstawiła dr inż. Dorota Chwieduk. Budownictwo w tej technologii przyszło do nas od naszych sąsiadów i z trudem zaczyna przebijać się do naszej świadomości. Referat nt. eteru dimetylowego – alternatywy dla obecnych paliw, który sprawdza się w pojazdach w Szwecji – wygłoszony został przez prof. Jana Hupkę z Politechniki Gdańskiej i wywołał ożywioną dyskusję, która przeniosła się poza salkę.

Dzień trzeci
Tematyka tego dnia zdominowana była sprawami zagospodarowania osadów ściekowych i biogazu na składowiskach odpadów. Dla oczyszczalni ścieków największy problem stanowią osady ściekowe, dlatego przedstawione zostały dwa przykłady gospodarki nimi: ich suszenia i produkcji z nich biogazu i prądu elektrycznego. Pierwszy przykład został omówiony w dwóch referatach: na temat oczyszczalni w Rzeszowie (gdzie osady suszy się z wykorzystaniem energii słońca w technologii niemieckiej firmy ist) oraz dotyczącym projektu w Skarżysku-Kamiennej (gdzie testowana jest podobna technologia wykorzystania energii słońca do suszenia osadów, nad którą badania prowadzi się na Politechnice Warszawskiej). Wykorzystanie osadów do produkcji biogazu i prądu elektrycznego zaprezentowano na przykładzie oczyszczalni ścieków „Kapuściska” w Bydgoszczy.

Chętnych do uczestnictwa w Forum nie brakowało – pierwszego dnia były kłopoty z miejscem

W programie Forum znalazły się również sprawy związane z handlem emisjami oraz finansowaniem projektów wykorzystujących OZE.
Referat wygłoszony przez Karola Teligę, przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Biomasy, dotyczący zwyczaju nagannego wykorzystywania biomasy w małych lokalnych kotłowniach i domach jednorodzinnych w nieprzystosowanych do tego urządzeniach, przedstawiony w barwny i przekonujący sposób połączony z apelem do rządzących o dofinansowanie ich wymiany, zainteresował tego dnia największą grupę słuchaczy. Salka – podobnie jak pierwszego dnia – wypełniona była do ostatniego miejsca.
Formuła Forum pozwalała na swobodny wybór tematu referatu, a w razie potrzeby na dyskretne opuszczenie salki konferencyjnej. Ponadto referenci jeszcze przez jakiś czas po swoim wystąpieniu pozostawali w recepcji Forum do dyspozycji słuchaczy.
Tym sposobem z tej masowej edukacji skorzystało co najmniej 400 osób.

Urszula Wojciechowska